Så gik der lige det meste af en uge, før jeg havde overskud til at sidde her.
En uge, hvor der har været knald på, igen.
En uge hvor jeg, hver dag jeg kørte hjem, tænkte: “det nåede du ikke, det glemte du, i morgen skal jeg huske”
En uge, hvor der på arbejde var temadag, sommerfest, og arbejdsopgaver der, inden jeg fik set mig om, landede på mit bord.
En uge, hvor der kun 1 aften var plads til at få strikket et par enkelte pinde.
– så da fredagen endelig kom, og jeg var på vej hjem, kom trætheden rullende ind over mig, som jeg aldrig før har prøvet. Jeg var træt, træt, træt.
Min søde mand, havde taget en fridag i fredags, og havde fået vores hjem til at ligne et hjem igen. Hele dagen havde han gjort rent, vasket tøj, slået græs, og var fuld af energi da jeg kom hjem og lignede noget der var mere død end levende. Han foreslog en 1 time på øjet til mig og så ville han vække mig og være klar med en iskold øl, og snak, inden vi gik i køkkenet.
Kender I det, at man kan blive så taknemlig at man bare tuder. Taknemlig for, at han bare lige kunne se hvad der skulle til…
Heldigvis kan jeg se en ende på nogle hektiske uger, og tempoet kommer igen ned hvor jeg kan være med.
I går blev mit energiniveau, fyldt op igen. De skønne sild fra Ærø kom, alle 3. Et stævnemøde var aftalt hos Inge.
Der var garn der skulle kigges på og der blev igen slæbt hjem i pose og sæk. En eftermiddag med masser af grin var lige hvad jeg havde brug for.
Tak for en dejlig lørdag piger.
Nu, resten af søndag, skal der strikkes, en film eller to skal ses, en mormor bliver det nok også til :o)
God søndag til dig også.
11 Comments
Skønne billeder fra en skøn dag.. du er savnet.. allerede
Hvor I hygger jer! Håber du får tid til at slappe lidt af nu. Dejligt for dig at din mand tog al rengøringen.
Tror jeg vil blinke 4 gange og få september overstået, vi har så meget arbejde, så jeg er ved at få stress 🙂
Fortsat god søndag!
Det lyder som en helt perfekt weekend
Hej Sonnie.
Det er jo mere end guld værd.
Alle de garner.. mums.. ved ikke om du har været inde på min blog for nylig, da har jeg skrevet om hjemmesiden der hedder speedyneedle.dk. Jamen altså, der er masser af "guffer".
Knus fra din søster
Dejligt når man i parforhold kan se når den anden trænger til omsorg ;o)
Tak for en dejlig dag i går, den kan jeg leve længe på ;o)
Hej Charlotte.
Sikke du dog kan sige det, men i lige måde.
Kh. Sonnie
Hej Lene.
Bare du kan se en ende på det, så synes jeg det er til at holde ud :o)
Kh. Sonnie
Hej Lydert.
Den er helt perfekt.
Kh. Sonnie
Hej Vickie.
Den må jeg lige tjekke den side :o)
Kh. Sonnie
Hej Helle.
Ja, det er skønt når den anden kan se noget uden man behøver at sige noget.
Selv mange tak for i går.
Kh. Sonnie
Hvor er du heldig, at du har en mand der kender dig og dine behov, måske endda før du selv gør? Godt, at du fik "ladet" op og var klar til at nyde weekenden!
Rigtig god kommende uge!
Det lyder som om, sjælen har indhentet dig igen efter en alt for travl uge. Dejligt at din mand er så sød og lydhør! Og et pigekalas er jo altid bare skønt ;O)
Sikke en uge, kan godt forstå du var helt afladt.
Dejligt du har mod på endnu en uge, og forhåbentlig en mere stille uge, så noget af alt det garn kan blive brugt.
Uf, så travl skal man ikke have !
Godt du har en dejlig mand og nogle gode veninder.
Og endnu bedre, at du kan se en ende på al denne travlhed.
Hej Oline.
Ja, jeg er heldig med sådan en mand, det var lige hvad jeg havde brug for.
Kh. Sonnie
Hej Madame.
Der er lige nogle uger her, hvor det er meget hektisk, men så falder niveauet igen, heldigvis.
Kh. Sonnie
Hej Sysler fra hverdagen.
Jeg kan heller ikke vente til der skal gang i alt garnet, og denne uge efterlader mere tid til det, skønt :o)
Kh. Sonnie
Hej Losarinas mor.
Nej, så travlt skal man ikke have, men det hjælper en hel del at jeg kan se en ende på det. Denne uge med og så falder det en hel del.
Kh. Sonnie