Så er hverdagen i gang igen efter en hektisk, men god konfirmationsuge.
Jeg havde fri det meste af sidste uge, for der var meget der skulle klares. Haven skulle trimmes, krukker skulle have et ekstra forårspift, hjemmet blev shinet op, og vi selv fik også en tur med børste og saks. Derudover var der ikke mere end 3 indkøbssedler, og et nøje planlagt program over alt det vi skulle nå.
Lørdag gik med at lave mad og dække bord. Søndag startede vi tidligt med at lave det allersidste mad og så var vi ellers klar.
Sådan en dag går alt for hurtigt og pludselig er det hele slut.
Et råd til jer der ikke har holdt konfirmation endnu. Et par fridage EFTER er altså at foretrække. Det er ikke kun konfirmanden der er træt, det er vi forældre også.
Nu er der ikke mange spor tilbage efter weekendens store begivenhed. Kun mængden af blomster, som står trætte rundt omkring vidner om, at her har været fest.
No Comments