En kold og glat mandag morgen først i januar. De små hår i næsen fryser når man trækker vejret.
Her til morgen skulle Gustav af sted på cykel, han bliver selvfølgelig udstyret med varmt tøj, cykelhjelm, refleksvest, lys på cyklen så det ligner et helt tivoli der kommer kørende, han manglede bare en pandelampe, så var han helt lyst op.
Så står jeg og skraber bil sammen med Ida og ind på tanken kommer kørende en bil. For dem der ikke ved det, så bor jeg på en tank. Måske skulle jeg kalde mig ”Baronessen fra benzintanken” :o)
Bilen der kommer ind og skal tanke har kun lige skrabet den ene side af forruden fri for frost og et lille hul på bagruden, der er fuldstændig iset til på sideruderne.
Jeg bliver så tosset over sådan noget, så jeg gik med raske skridt, så raske de nu kunne være på isglat underlag, og skældte ham ud.
Jeg sagde til ham, at jeg synes det var totalt uansvarligt at køre sådan og han overhovedet ikke kunne se noget som helst. Jeg spurgte om han vidste hvor mange børn der cykler i området, det er for så vidt jo lige meget om det er børn eller voksne. Jeg spurgte om han ikke selv kunne se at det var fuldstændig åndsvagt at køre sådan..
”Jo…” ”Ja..” – han har nok tænkt at jeg havde fået det forkerte ben ud af sengen, men det har jeg ikke.
Så er det jo lige meget hvor meget vi iklæder børnene, når der kører sådan nogle fjolser rundt.
Jeg kan slet ikke forstå oppe i mit hoved, at han jo har været i gang med skraberen, hvorfor f….. han ikke tager resten af bilen, er det 5-10 min. ekstra vi snakker om?
Når.. jeg skulle lige af med noget brok, håber I kan klare det sådan en mandag morgen :o)
16 Comments
jeg er bare så enig i det du skriver her … jeg ryster på hovedet hver dag når jeg ser biler der bare en dækket med sne … jeg fatter det bare ikke … de burde få en bød på stedet !!!
flot du sagde noget til det fjols 😉
Godt brølt løve!! Du har fuldstændig ret i at det er noget svineri at køre sådan. Totalt uansvarligt er det.
Godt du reagerede. God mandag til dig.
Hej Belladotte.
Ja, de burde virkelig have en bøde på stedet, det er SÅ uansvarligt.
God dag.
Sonnie
Hej Balles Bazaar
Ja, der gik vist lige lidt "Løve" i de skæld ud :o) -men jeg kan slet ikke have det, og da slet ikke da jeg lige havde sendt min søn afsted.
God dag.
Sonnie
Helt enig…, tror jeg ville have gjort der samme.
er mindst lige så enig som de andre….. så nøjagtig sådan bil i morges…..med en storrygende social og sundhedshjælper bag rattet…… svinge rundt om hjørnet …. og ikke nok med det gik bilen i stå….. grrrrh
kh♥
Hejsa Sonnie ! JA….kan fandme godt forstå at du fik sagt et par kloge ord til sådan en tumpe !! De kalder sådanne biler for "burkabiler"……og det er jo sindsygt at kører sådan rundt !!
Kh Lene
Hej Disign-Keramik
Ja, man burde gøre det hver gang man ser sådan et fjols :o)
God aften.
Sonnie
Hej Marianne.
Du har ret, grrrh… temperamentet ryger lige op med det samme.
God aften.
Sonnie
Hej Lene.
Ok, det vidste jeg ikke man kaldte dem, men det er møgirriterende at der køre sådanne rundt hvor der cykler mange børn.
God aften.
Sonnie
Ja, jeg kan osse gå helt op i limningen… Det ligner ganske enkelt ingenting…
Godt der findes sådanne skønne kvinder som dig, der tør tage bladet fra munden…
Kh Britta
Ja det er utroligt at nogen vil være sig selv bekendt..
Burkabiler burde forbydes
Burkabiler 🙂
Det kunne jeg godt lige grine lidt af…
Men ellers er der jo ikke ret meget at grine af i sådan et indlæg som dette her!
Det er SÅ uansvarligt, at folk kører afsted med store snedyner på deres biler og med bare et lille bitte glughul nederst på forruden.
Jeg stemmer sgi også for bøder på stedet, store endda…
Hej Sonnie.
Godt du stjernede af over sådan et fæ, det er utroligt at folk ikke lige tager de 5 min længere og kommer hele vejen rundt og lygterne med. Jeg har også set rigeligt af burkabiler.
Læs her
http://www.fyens.dk/article/1759993:Svendborg–Bilist-kunne-knap-se-ud-af-forruden
Det sker bare ikke tit nok at de bliver taget de uansvarlige tåber.
Jeg giver dig fuldstændig ret – det er dybt uansvarligt! Han sætter uskyldige menneskers liv i fare. Hvor er det flot, at skældte ham huden fuld!
Hej Britta.
Han blev i hvert fald flov da jeg skældte ham ud, så jeg håber han tænker over det når han fremover skraber ruder :o)
God dag.
Sonnie
Hej Anita
Burkabiler, det er altså et sjovt navn :o)
God dag.
Sonnie.
Hej Anne.
Ja, jeg grinte også af burkabiler! – men ellers har du ret, det er faktisk ikke særlig sjovt, at nogen kan finde på at drage sådan ud i trafikken.
God dag.
Sonnie
Hej Helle.
Jeg har godt læst om ham fra linket, jamen er det ikke utroligt. Nej, jeg ser dem desværre også tit, men ham i går det var lige mere end mit temperament kunne klare :o)
God dag.
Sonnie
Hej Madame.
Det er meget uansvarligt, men jeg havde lige i samme sekund sendt Gustav afsted på cykel, så jeg måtte bare reagerer da jeg så ham.
God dag til dig også.
Sonnie
Sejt at du fik afreageret på den hjernetomme tumpe.
Burkabiler skal forbydes !
Jeg tror han tænker på dig næste gang bilen er iset til og måske, hvem ved, skarber han bilen af ?
Jeg er FULDSTÆNDIG enig; jeg ville have gjort nøjagtig det samme. Øv, hvor er der mange ubetænksomme (og dumme?) mennesker derude…..
Hej Inge.
Jeg håber også han tænker over det næste gang han står og skraber.
God aften.
Sonnie
Hej Gitte.
Ja, du har ret, der er altså nogle forfærdelig tåbelig bilister derude.
God aften til dig også.
Sonnie