Lille julebil fra Søstrene Grene – bil er egentlig købt som årets nye “julekugle” til juletræet” – sidste år var det ham her, der kom til
December nærmer sig, og i år har jeg valgt at julepynten skal frem her midt i november.
Jeg synes faktisk det er mega ærgerligt, at mange at de søde juleting kun er fremme i december. Hos os står julen kun til d. 27. december, så kan jeg ikke holde det ud mere, og alt bliver pakket væk. – så derfor starter vi stille og roligt med at pynte og jule her midt i november.
Jeg kan se både på blogs og Insta, at jeg absolut ikke er den eneste der har fundet julen frem. For mig er det så inspirerende at følge med rundt omkring, hvordan der jules, og hvad og hvordan det bliver sat sammen. Jeg elsker at gå og arrangerer karme, hylder, borde etc. Det er ren energioptankning for mig.
De sidste par dage har Ida og jeg julet og her lige et par billeder på, hvordan det indtil videre ser ud hos os i år.
En lille nisse rejste – købt i butik Madison Indoor i Svendborg
Gammelt hus – træ købt i Kvickly
Gamle træer fra Søstrene Grene og endnu ældre stage fra Bengt og Lotta
Lille billede af de tre vise mænd lavet af kort fra Tigeren
Papirstræer, som Ida og jeg lavede for nogle år siden
Vores lystræ ved hoveddøren
En lille træskov – Træer fra en lille drejebutik i Vejstrup
Stuekarm lige nu.
Der kommer mere jul her kanalen – stay tuned
2 Comments
Går der lidt Gertrud Sand i den ? Du er godt nok nået langt med juleriet 🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎄🎄🎄🎄
Eijj… det synes jeg nu ikke 🙂